Almanya’da Tren Kazası: 11 Ölü, 42 Yaralı

Almanya’nın Saksonya-Anhalt Eyaletinde Yük Treninin Yolcu Treniyle Kafa Kafaya Çarpışması Sonucu 11 Kişi Öldü, 17’si Ağır 42 Kişi Yaralandı.

Almanya'da Tren Kazası

Almanya’nın Saksonya-Anhalt Eyaletinde yük treninin yolcu treniyle kafa kafaya çarpışması sonucu 11 kişi öldü, 17’si ağır 42 kişi yaralandı.
Ülkenin doğusunda bulunan Magdeburg kentinden hareket eden yolcu treni, saatte yaklaşık 100 km hızla ilerlerken karşı yönden gelen yük treniyle çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle ön tarafı hurdaya dönen yolcu treninde, 1 makinist, 1 kondüktör ve 8 yolcu öldü. Kaza yerine kısa sürede ulaşan kurtarma ekipleri, devrilen diğer vagonlardan 18 yolcuyu ağır yaralı olarak kurtarırken, bölgedeki yoğun sis nedeniyle yaralıları hastaneye ulaştırmakta zorlandı. 25 yolcu ise kazayı hafif yaralı olarak atlattı. Hastaneye kaldırılanlardan 1’i daha kurtarılamayınca ölü sayısı 11’e yükseldi.
Saksonya-Anhalt Eyaleti Başbakanı Wolfgang Böhmer, kazanının nedeninin henüz kesin olarak belirlenemediğini açıklarken, iki trenin aynı ray üzerinde kafaya kafaya çarpışmış olması nedeniyle makinistlerden birinin sinyal ihlalinden şüphelendiklerini söyledi. Polis, sinyal ihlalinin yanı sıra, teknik hata ve diğer tüm ihtimallerin incelenmekte olduğunu açıkladı. Yaralıları hastanede ziyaret eden Başbakan Böhmer, kaza sonrasında yolcuları kurtarmak için seferber olan itfaiye ve kurtarma ekiplerine de teşekkür etti.
Yerel tren işletmesi HarzElbeExpress’in (HEX) yolcu treni, Magdeburg ve Halberstadt kentleri arasında sefer yapıyordu. 100 yolcu kapasiteli trenin kaza sırasında yaklaşık 100 km hızla ilerlemekte olduğu, aynı ray üzerindeki yük treninin de saatte 80 km hızla seyretmekte olduğu açıklandı. Yük treninin de özel bir işletmeye bağlı olduğu bildirildi.

Hakkında Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*