Alsancak Gar

TCDD AMBLEM VE LOGO - BANDIRMA VAGON .pngAlsancak GarıAlsancak Gar

İzmir’in merkezinde bulunan Türkiye’nin Kemer istasyonundan sonra en eski ikinci tren istasyonudur. Yapımı 1858 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca istasyon TCDD 3.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu konumuyla Alsancak Garı, Türkiye’nin en yoğun istasyonlarından biridir. Garda bulunan hatlar 2001 yılında 25 KW AC ile elektrikli hale getirilmiştir. Alsancak Garından şehirlerarası olarak Manisa,Balıkesir,Bandırma,Kütahya,Eskişehir,Ankara,Uşak’a ve banliyö olarak   Aliağa ve Menderes’e  hizmet vermektedir.

Alsancak Garı Osmanlı’nın ilk demiryolu olan İzmr-Aydı demiryolu hattının yapılması için imtiyaz, İngiliz girişimci Wilkin ve dört arkadaşına verilmişti. İmtiyaz 1857 yılında "İzmir’den Aydın’a Osmanlı Demiryolu" kumpanyasına devredilmiş 1857 yılında Vali Mustafa Paşa döneminde temeli atılan demiryolunun başlangıcında yer alan Alsancak Garı, 1858 yılında hizmete açılmıştır. 1866’da açılan Aydın hattı ile istasyon yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında bile ORC’ye ait olan istasyon 1935’de, ORC’nin devre dışı bırakılmasıylaTCDD’ye geçmiştir.İstasyon İzmir’den kalkıp Güney’e giden hatların başlangıç noktasıdır. Örneğin; Alsancak-Cumaovası hattının başlangıç istasyonu burasıdır. Son buharlı tren istasyonu 1980 yılında terk etmiştir. 2001 yılında tüm hatlar elektriklendirilerek, hat sayısı 4ten 10a, platform sayısı ise 2den 6ya yükseltilmiştir. 1 Mayıs 2006 tarihinde İzban projesi nedeniyle kapatılan istasyondan son tren kalkışı gerçekleşmiştir. İzban projesinin tamamlanmasıyla 19 Mayıs 2010 tarihinde istasyon tekrar yolcu taşımacılığına açılmıştır.

Hakkında Admin

Bir yorum

 1. 16 nisan çarşamba günü, saat 1130-1200 sularında, izmir alsancak garında, izbanla karşıyakaya gitmek için yaklaşık 15 dakika kadar ilgili peronda bekledim. bu süreçte gördüğüm bir manzaradan çok rahatsız oldum.
  bir elemanınız, üzerinde kırmızımsı bir resmi yelek var ( arkasında tcdd amblemi yazıyor, galiba fosforlu)
  esmer, doğulu, 1.70-1.75 cm boylarında, eğitimsizolduğu hemen belli olan, orta kilolu, ellili yaşlarında gibi görünen, muhtemelen temizlik işlerinde görevli bir elemanınız, peronda yürürken avucuna doldurduğu çekirdekleri bir yandan yiyor, bir yandan kabuklarını tükürüyor veya raylara doğru atıyordu. o anda izban beklemekte olan tüm yolcular gözlerine inanamadı.
  müdahale edemeden tren geldi ayrıldık.
  ama çok rahatsız oldum.
  etrafta işsiz bir sürürü insan varken, bu tür magandaların hangi görevde olursa olsun TCDD’ de işi olmamalı diye düşünüyorum.
  saygılarımla..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*