Bursa-Yenişehir hızlı tren ihalesinde 2 hafta sonra teklifler alınacak

TCDD Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman, Eskişehir-İstanbul hızlı tren hattında rayların 2013’te dönmeye başlayacağını söylerken, Bursa-Bilecik hattı için ise sadece ihale ve temel atma tarihleri vermekle yetindi.

TCDD NET Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin ev sahipliğinde yapılan Elektrikli Ulaşım Sistemleri Sempozyumu (EUSİS) 2011’e katılmak için Bursa’ya gelen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, gazetecilerin sorularını yanıtladı.Hızlı tren projesine değinen Karaman, yapımı süren Eskişehir-İstanbul hızlı tren hattının 2013’te hizmete gireceğini, Bursa-Bilecik hattının ise 22 Nisan’da ihaleye çıkarak mayısta temelinin atılacağını kaydetti. Karaman, bu hattın tamamlanmasıyla Bursa’nın İstanbul, İzmir, Ankara’ya bağlanacağını, daha sonra Zonguldak hattıyla da Karadeniz’e ulaşacağını ifade etti. Onlarca yıldır raylı sisteme entegre olmayı isteyen Bursa’nın daha kaç yıl bekleyeceği bilinmiyor.
DİĞER HATLARDA DURUM
TCDD Bursa-Yenişehir hızlı tren ihalesinde 2 hafta sonra teklifler alınacak-TCDD NETKonya-Ankara hızlı tren hattında da bu ay deneme seferlerinin başlayacağını anlatan Karaman, bu hattın ise mayıs ayında hizmete gireceğini vurguladı. Karaman, Ankara-Sivas hızlı tren hattındaki çalışmaların da sürdüğünü ifade ederek, “Türkiye’de hızlı tren gündeme oturmuştur. Kars-Tiflis, Kemalpaşa-İzmir gibi uluslararası standartta hat yapımına devam ediyoruz. Yollarımızı sürekli yeniliyoruz. Yerli sanayiyi kullanmaya çalışıyoruz. Elektrikli ulaşım sistemlerini Türkiye’de geliştirmek istiyoruz” dedi.
DUBLE YOLLARA DEVAM
Duble tren yolları çalışmalarını da değerlendiren Karaman, bu projelerin hükümet çalışması olduğunu dile getirdi. Karaman, “Duble karayollarındaki başarının demiryollarına da yansıması amaçlanıyor. Bu yıl içerisinde duble demiryolu çalışmalarına başlanacak. 2023 yılına kadar 120 bin metre hızlı tren hattı ile 4 bin 300 kilometre konvasyonel hat yapmayı planlıyoruz. Gelişmiş Avrupa ülkelerini demiryolunda yakalamak istiyoruz. Artık ülkemizde demiryolu devlet projesi olmuştur. Devlet bu işi sahiplenmiştir. Hükümet destek verdikçe demiryolu ülkemizde gelişecektir. Çevreci bir ulaşım sisteminde yolculuk etmenin zevkini tüm Türkiye yaşayacak” diye konuştu.
YÜK TAŞIMACILIĞI ARTACAK
Demiryollarında yapılan yük taşımacılığının son yıllardaki atılımla yüzde 50 arttığını dile getiren TCDD Genel Müdürü Karaman, uluslararası hatlarla entegre sağlanınca yük taşımacılığının daha da artacağını vurguladı. Türkiye’nin köprü olarak uluslararası arenada yer bulduğunu ama demiryolları açısından iki ucu kesik köprü olduğunu kaydeden Karaman, şöyle devam etti: “Bir taraftan Marmaray’ın tamamlanamaması nedeniyle Avrupa ayağı kesik demiryolu oldu, diğer taraftan da Van gölü nedeniyle İran’a bağlanamayan bir hattımız daha var. Öyle durumdayız ki iki ucu kesik köprü gibiyiz. Ermenistan hattı çalışmıyor, Irak hattı çalışmıyor. Hem Irak’ta hem Van Gölü’nde çalışmalarımız sürüyor. Marmaray’ın hizmete girmesiyle tren yolu ağımız uluslararası boyuta ulaşacak. Yük taşımacılığı da doğal olarak gelişecektir. Şu anda ülkemizde demiryoluyla yapılan yük taşımacılığının karayolu taşımacılığına oranı yüzde 5’tir.”

Hakkında Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*