HIZLI TÜNEL AÇMA MAKİNASI TÜRKİYE’DE

tcdd.net amblem logoHızlı tren tünellerini hızlı delecek TBM’ler geldi.
Tünelden korkarlardı şimdi delip geçiyorlar.Türk müteahhitleri uzun süre tünel açmaktan korktu. Patlatmanın dışında başka yöntem Tünel Açma Makinası TBMbilmedikleri için maliyetleri 1’e 4 daha fazla olan Türk müteahhitleri tünelli işlerde yabancı firmalarla fiyat açısından rekabet edemedi.Türk müteahhitlik sektörünün önde gelen iki kuruluşu Cengiz İnşaat ve Limak İnşaat’ın başkanları Mehmet Cengiz ve Nihat Özdemir artık o günlerin geride kaldığını, Türk şirketlerin tünel açmakta son derece uzmanlaştığını söylediler.Euromoney ödül töreni için geçen hafta Londra’ya yaptığımız ziyarette Mehmet Cengiz ve Nihat Özdemir ile elektrik dağıtımının dışındaki işleri de konuştuk.Mehmet Cengiz, 1 kilometrelik Zigana tünelinin bitirilmesinin 4 yıl sürdüğüne dikkat çekerken artık yeni teknolojilerle böyle bir tüneli 6 ayda açabildiklerini vurguladı. Bu arada Türk müteahhitleri tünel açmak için dünyada eşi benzeri olmayan son teknolojili makinalara da sahip oluyorlar.Cengiz İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz tam 33 milyon euro vererek dünyanın en büyük tünel açma makinasını satın aldıklarını, kısa bir süre sonra makinanın Türkiye’ye geleceğini söyledi. TBM adı verilen bu dev köstebek Ankara-İstanbul hızlı tren yolu yapımında kullanılacak.

Bu makinayı ilk kez Mekece’de açılacak tünelde kullanacağız. Sonrasında hızlı tren yolu inşaasında gerekli yerlerde de devreye girecek ve işleri çok hızlandıracak.Mehmet Cengiz son teknoloji makinalarla açılacak tünellerin son derece ekonomik olduğuna da dikkat çekti:Eskiden patlatma yöntemi ile çok hafriyat çıkıyor bu işin maliyeti tonda 50 dolara geliyordu. Oysa TBM makinalarla 28 dolara geliyor. Çalıştığımız bölge çok engebeli. 7 kilometrede bir tünel ihtiyacı var. Dolayısıyla yeni makina çok işimize yarayacak. 2.5 yılda açılacak tünelleri 1 yılda belki daha da kısa sürede açabileceğiz.Nihat Özdemir makinanın sadece yol yapımında değil enerji projelerinde de büyük bir açığı kapatacağına işaret etti. Hidroelektrik santrallerinde suyun akacağı tünellerin yapımında da bu köstebeğin büyük iş göreceğine vurgu yaptı.
Bu makinanın Türkiye’de eşi benzeri yok. Dünyada da sayılı sayıda var. Köstebeğin parçaları yüzlerce TIR’a yüklenerek gelecek, montajı yapıldıktan sonra Bilecik-Vezirhan-Mekece-Pamukova’yı kapsayan inşaat alanında çalışmaya başlayacak. Bu köstebeğin açacağı tünelden iki hızlı tren yan yana geçebilecek.

Hakkında Admin

Bir yorum

  1. bunlar çok guzel tbmler. lovat. hereknet.kavasakı yada melez olan selı tomsın gıbı yeraltında sert malzemede çok kaliteli iş çıkaram makinalardır.devletimize milletimize hayırlı ugurlu olsun .gönul isterki ben kullanayım bu makinayı kısmet kime çıkacak bakalım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*