Hızlı tren hattı Konya’dan sonra Adana ve Osmaniye üzerinden Gaziantep’e bağlanacak

TCDD NET Gaziantep’te, Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları ve Büyükşehir Belediyesi arasında, günde yaklaşık 100 bin kişinin taşınmasını öngören ve ‘Organize Sanayi-Gatem Raylı Sistem Hattı’ adı verilen Gaziray Projesi’nin protokolü imzalandı. 22 kilometrelik uzunluğa sahip olacak ve kent ulaşımında devrim olarak nitelendirilen projenin 2013 yılında bitirilmesi planlanıyor.
Hızlı tren hattı Konya’dan sonra Adana ve Osmaniye üzerinden Gaziantep’e bağlanacak-TCDD.NETProtokol imza töreni, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Burada konuşan Ulaştırma Bakanı Habip Soluk, Konya’dan Gaziantep’e ulaşacak yüksek hızlı tren hattı projesine değindi. Soluk, “Konya’dan, Karaman’dan, Ulukışla’dan, Mersin bağlantılı olarak Adana’dan, Osmaniye’den, Nurdağı’ndan, Gaziantep’e bir gidiş bir geliş olmak üzere, yüksek hızlı tren hattı yapılacak. Ancak Ulukışla’da ve Osmaniye Gaziantep arasındaki coğrafi nedenlerden dolayı belki bunların tamamı yüksek hızlı tren değil ancak hızlı tren hattıyla bütünleşecek.” dedi. Gaziantep Halep arasında düşünülen GAP adı verilen proje ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Soluk, “Gaziantep’ten sonra Mürşitpınar’dan, Şanlıurfa’yı da güzergâha bağlayarak GAP diye adlandırabileceğimiz bir projeyi Halep’le buluşturacağız. Yani Şanlıurfa, Mürşitpınar, Karkamış güzergâhından Halep’e bu bağlantıyı yapacağız. Bugün Gaziantep-Halep arasındaki yolculuk trenle 4,5–5 saat. Bu hattı bağladığımızda 30 dakika sonra Halepli Gaziantep’te, Gaziantepli de Halep’te olacak.” şeklinde konuştu.

Hakkında Admin

17 yorum

 1. çok teşkkürler bu tür projeleri düşünenlere ve siteye ekleyenlere

 2. Biz de sizlere çok teşekkür ediyoruz.

 3. böyle mükemmel bir proje için çok teşekkür ederiz, ne zaman başlanacak acaba fikri olan varmı?

 4. Bu sene proje ihale kapsamına alınacak.

 5. istimlaklar ne zaman olacak tşk. belli bir tarih varmı…

 6. tarih belli mi acaba, arazi paraları ne zaman ödenir tşk.

 7. ihale ne zaman yapılacak acaba bilgi varmı…

 8. bahsettiniz antep halep yht projesimi.tşk.

 9. mayıs haziran aylarında yapılacak ihale bu proje içinmi?

 10. ya bizimde arazimiz bu proje içerisinde.

 11. net bir bilgi alabileceğimiz kimse yok mu?

 12. ihale ne zaman planlanıyor bilgisi olan varmı acaba?

 13. proje ile ilğili son bilğiler ne dir acaba bilgi verirseniz sevinirim. tşk

 14. Konyadan sonra hızlı tren hattı işa edilmeyecek. Konvansiyonel hat inşa edilecek. Konvansiyonel hat nedir? mevcut tren hatlarıdır. Bunu başbakan da Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım da ve DDY genel müdürü Karamanda açıkladı. Yani hem yılan gibi konya’dan sonra karamana, ereğliye, ulukışlaya tarsusa…vs dolanacak hem de saatte 160 km hız yapacaktır. Hızlı Tren hattından iki açıdan ayrılmaktadır. Birincisi Hızlı tren ilçelere ve küçük illere uğramaz transit geçer. Halbuki bu hem ilçelere hemde küçük il olan karamana uğrayacak. İkincisi Hızlı tren saatte minimum 250 ve üzeri hızlardır. Örneğin Konya-Ankara saatte 350 km hızdır. Halbuki bu hat saatte 160 km dirki hızlı tren hızının yarısıdır. Ayrıca açıklanan iddialar gerçek değidir. Ulukışla ve Osmaniye-Antep arasındaki dağlar nedeniyle deniyor. Halbuki buradan daha dağlık olan Bilecik, sivas, erincan, trabzon…vs yerlerde tünellerle hızlı tren hattı inşa edilmektedir.

 15. hüseyin gürz

  evet bu proje var ama icraat yok.muamma var.geldi gelecek.yapacagız.ihalede 2010 yılından buyana hep aynı şey söleniyor.ne dağlar deliyoruz biz.ben yht alt yapı inşaatında çalışıyorum.osmaniye antep arası,tasus Pozantı Ulukışla arası zormuş mış muş .hikaye .bizi uyutmaya çalışmayın.ne olacak net söyleyin lütfen.

 16. ILK somut adim atildi bahçe nurdagi arasina 10bin metre uzunlugunda tünel yapılıyor. 4
  8 metre capinda 50cm genisliginfe beton atilmak sureti ile

 17. gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları başlamıştır akçagöze incesu arası tünel ve kazı çalışmaları yapılıyor,incesu mahallesinden geçip aktoprak mahalesinden antebe ulaşılacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*