İZMİR TORBALI’DA TARİHİ GÜN

TCDD-logo-pngTemelleri 1856’da İzmir – Aydın tren yolu hattı kapsamında atılan Torbalı İstasyonu tarihi bir gün yaşadı. 80 kilometrelik Aliağa- Menderes hafif raylı sistem hattını, Cumovası’ndan Torbalı – Tepeköy’e uzatarak 110 kilometreye çıkarak projenin temeli bayram coşkusunda atıldı.

Türkiye’de yerel yönetim ve kamu iktisadi kurumu ortaklığında hayata geçirilen ilk proje olan Aliağa- Menderes raylı sistem hattı Torbalı’ya uzatılıyor. 80 kilometre uzunluğundaki Aliağa- İzmir – Aydın tren yolu hattı-TCDD-tcdd.netMenderes hattını 110 kilometreye çıkaracak olan yeni projeyle İzmir’in iki önemli sanayi kenti Aliağa ve Torbalı birbirleriyle bağlanacak.Torbalı İstasyonu’nda yoğun katılımla gerçekleşen temel atma törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, milletvekilleri, dernek ve oda temsilcileri, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Türkiye’de “ilk” olan Aliağa- Menderes hattının Torbalı’ya kadar uzatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Kocaoğlu, 80 km. uzunluğundaki Aliağa- Menderes hattının Türkiye’nin şehir içindeki en büyük raylı sistem hattı olduğunu söyleyerek, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliğinin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu vurguladı. Hattın Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar 30 kilometre daha uzatılması ile İzmir’in en önemli iki sanayi kentlerinden Aliağa ve Torbalı’nın birbirleriyle birleştiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, hattı ileride Bergama ve Selçuk’a kadar uzatacaklarını müjdeledi.

Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda 80 kilometre olan Aliağa- Menderes hattımızın uzunluğu, Torbalı hattı ile birlikte 110 kilometreye, Selçuk hattı ile birlikte 145 kilometreye, Bergama ile birlikte ise 185 kilometreye ulaşacak. Manisa’ya kadar uzatıldığında ise uzunluk yaklaşık 210 kilometre olacak. İzmir, gerçek anlamda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle çelik ağlarla örülmüş olacak”.Büyükşehir Belediyesi’nin metro ve tramvay projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Kocaoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak tekerlekli toplu taşımacılıktan raylı sisteme geçmek için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda, 11 kilometre olan mevcut metro hattını kısa sürede tamamlanacak çalışmalarla 21 kilometreye çıkaracağız. Ayrıca hafif raylı sistem taşımacılığında kullanılmak üzere yeni çeker ihalesine çıktık. Yeni çekerlerin gelmesiyle birlikte mevcut 120 bin olan günlük yolcu sayısını daha da artıracağız. Ayrıca DHL ve DPT’den geçen projeyle Üçkuyular’dan Halkapınar’a 13 kilometrelik tramvay hattı ihalesine çıkıyoruz. Bunun arkasından TCDD’den talep ettiğimiz 1800 metrelik Buca eski banliyö hattını aldığımız zaman 5.5 kilometrelik Şirinyer İstasyonu-Tınaztepe Kampusü tramvay hattı ihalesine çıkacağız. Projesi hazır. Sayın Bakanımızdan demir yolu arazisinin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesini talep ediyoruz” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, konuşmasında annesi Tenzile Erdoğan’ı kaybeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı dileklerini de iletti.

Hakkında Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*