Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattının % 55’i tamamlandı

TCDD NET 1993 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan savaş nedeniyle 15 yıldır kesik olan Türkiye ile Orta Asya devletleri arasındaki demiryolu bağlantısını tekrar sağlamak üzere 20 Eylül 2007’de temelleri atılan Bakü -Tiflis- Kars (BTK) demiryolu hattının yüzde 55’i tamamlandı.
Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattının % 55’i tamamlandı-TCDD.NETDünyanın en büyük 100 projesi içerisinde yer alan demiryolu hattı hizmete geçtiğinde, Marmaray üzerinden Avrupa ile Çin arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlanacakken, proje ile birlikte bir çok ülkede malını Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırabilecek. Merkezi Kars’a kurulması planlanan lojistik üssü bölgede günü birlik ticaret ile turizmi de canlandıracak. Asrın projesi olarakda adlandırılan proje Doğu’nun en büyük sorunlarından biri olan lojistik sorununa da çözüm getirecek. Ekonomik anlamda canlılık yaratacak proje bölgeye gelmekten çekinen ve bölgeyi terk eden yatırımcıyı da bölgeye geri çekecek.
500 MİLYON DOLARA MAL OLACAK
Yaklaşık 500 milyon dolara mal olacak olan ve 295 milyon dolarını Türkiye’nin karşıladığı 105 kilometrelik demiryolu hattının, Kars ile Gürcistan sınırı arasında kalan 76 kilometrelik kısmının yapımını Türkiye gerçekleştiriyor. Türkiye’nin yapımını gerçekleştireceği bölüm, çift altyapıya uygun, tek üst yapılı olarak inşa edilirken, Gürcistan ise, Azerbaycan’dan aldığı 200 milyon dolarlık krediyle Türkiye sınırından Ahılkelek’e kadar olan yaklaşık 30 kilometre yeni bir hat inşa ediyor ve var olan 160 kilometrelik demiryolunuda tekrardan elden geçiriyor.

Hakkında Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*