Garlar

Haydarpaşa Gar Çatı Yangınında Sabotaj İhtimali Var mı?

TCDD NET HABER-MHP Milletvekili Doç.Dr. Mehmet Günal, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemi ile 03.12.2010 tarihinde TBMM başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde 28 kasım 2010 tarihinde Haydarpaşa gar yangınındaki ihmaller zincirini ve çıkan yangında Haydarpaşa Gar dönüşüm projesinin hayata geçirilmesi amacıyla sabotaj ihmalinin olup olmadığını sormuştur. Doç.Dr. Mehmet Günal soru önergesinde; 28 Kasım 2010′da Haydarpaşa Garı’nın çatısı onarım sırasında çıkan ... Devamını Oku »

Alsancak Gar

Alsancak Garı İzmir’in merkezinde bulunan Türkiye’nin Kemer istasyonundan sonra en eski ikinci tren istasyonudur. Yapımı 1858 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca istasyon TCDD 3.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu konumuyla Alsancak Garı, Türkiye’nin en yoğun istasyonlarından biridir. Garda bulunan hatlar 2001 yılında 25 KW AC ile elektrikli hale getirilmiştir. Alsancak Garından şehirlerarası olarak Manisa,Balıkesir,Bandırma,Kütahya,Eskişehir,Ankara,Uşak’a ve banliyö olarak   Aliağa ve Menderes’e  hizmet vermektedir. ... Devamını Oku »

Ankara Gar

Ankara Tren Garı TCDD’nin Ankara merkez tren istasyonudur. Art Deco  tarzındaki yapının mimarı Şekip AKALIN’dır. İnşaatı 4 Mart 1935  tarihinde başlamış ve 30 Ekim 1937 tarihine dek sürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti  Başkent’inin erken yıllarına ait yapıtlardan birisidir. Günümüzde hâlen TCDD’nin Ankara ana istasyonu olarak kullanılmaktadır. Gar binası içerisinde Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, Ankara Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, Demiryolu Müzesi ... Devamını Oku »

SİRKECİ (İSTANBUL) GAR’I

SİRKECİ (İSTANBUL) GAR’I İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı Sirkeci Gar’ının temeli 11 Şubat 1888 günü büyük bir törenle atıldı. 03 Kasım 1890’da hizmete açılan görkemli gar binasının mimarı Alman mimar ve mühendis A.Jasmund’dur.Berlin Üniversitesi mezunu olan Jasmund şark mimarisi konusunda incelemeler yapmak üzere İstanbul’a gelmiş, Sultan II.Abdülhamit’in güvenini kazanarak sarayın danışman mimarı olmuştur.Jasmund gar binasının projesi hazırlanırken özellikle bir nokta üzerinde ... Devamını Oku »