Video

HIZLI YOL YENİLEME MAKİNASI (Video)

Eskiyen ve yenilenmesine ihtiyaç duyulan yollar günün şartlarına uygun olarak yenilenmektedir. Yol yenileme makinesi mevcut demiryollarındaki ray ve traversi değiştirdiği gibi bazı tipleri yeni yapılacak yollarda ray ve traversi serme işlemini yapmaktadır. Mevcut hatlardaki ray ve traversleri seri bir şekilde değiştirme özelliğine sahiptir. Ortalama saatte 250 metre yol yenilemesi yapabilmektedir. Devamını Oku »

Mercedes-Benz Unimog (video)

Unimog (Yunimog okunur) (Evrensel motorlu araç manasına gelen Universal-Motor-Gerät türetilmiştir) Mercedes-Benz tarafından üretilen, her türlü arazi ve hava şartında gitmek için tasarlanan çok amaçlı bir kamyondur. Unimoglar ambulans, askeri taşıma, radyo istasyonu, arama kurtarma ve kar temizleme aracı olarak kullanılabilirler. Dünyadaki birçok ordu tarafından kullanılmaktadır. 3000 tonluk tren katarlarını sorunsuzca çekebilirler Devamını Oku »

Glacıer Express isviçre Buzul Ekspresi (video)

Ekspres denince, akıla “hızlı giden tren” gelir. Ekspresler, posta trenlerine göre daha hızlı giderler ve ara istasyonlarda durmazlar. Saatte 35 kilometrelik ortalama hızı olan, dünyanın en yavaş (!), ama hiç gecikmeyen ekspresi, İsviçre’nin “Buzul Ekspresi”dir (Glacier Express). Tren, İsviçre’nin güneydoğusunda, St. Moritz (ve Davos) ile güneybatısında Zermatt’ı, dünyanın en güzel doğa görüntülerinin arasından geçerek birbirine bağlamaktadır. Devamını Oku »

Manyetik raylı tren Maglev (video)

Manyetik raylı tren (Maglev) “MAGLEV” sözcüğü İngilizce “Magnetic Levitation” sözcüklerinin kısaltılmasıyla elde edilmiş, yani “manyetik olarak havada tutma, yükseltme” anlamına geliyor. Maglev tren teknolojisi, büyük ölçüde geliştirilme aşamasında olduğu için henüz yaygın olarak kullanılmaya başlanmadı. Şu an Almanya ve Japonya, maglev tren teknolojileri üzerinde çalışıyor. Maglev trenlerin günlük yaşamdaki ilk örneği, Çin’in Şangay kentinde kullanılmaya başlandı. 30 km’lik bir hat ... Devamını Oku »