TCDD ANKARA DEMİRYOLLARI MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ

  

 

  

Bulvarın üzerinde önden görünüşü  

 

Peron tarafında arkadan görünüşü  

1924 yılına ait olan yapı, Demiryolları Mimarlarından Kemal Suha Esen tarafından “Ankara Oteli” olarak projelendirilmiş, ancak hiç bu kimliği ile yaşama geçirilememiştir. TCDD bu özgün yapıyı, sırasıyla İşletme Müdürlüğü, Muhasebe Müdürlüğü, Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu, Kısım Şefliği, Eğitim ve Öğretim Dairesi olarak idari amaçla kullanmış, 1990 yılında yönetim kurulu kararıyla da demiryolları mimarlarınca “TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi” olarak aslına uygun restore edilip, faaliyete geçirilmiştir.

 

TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi Talatpaşa Bulvarı Gar yanı-Ankara adresinde, cumartesi, pazar ve bayramlar dışında ücretsiz gezilebilir.  

Müzede yer alan bütün eserler, demiryollarında demiryolcular tarafından kullanılmış oluşlarının yanı sıra da dikkate değerdir. 

  

İki katlı olan yapının bir de yarım bodrum katı bulunmaktadır.Girişte anıtsal taç kapı olanca heybeti ile ortada yer almaktadır.İki büyük kanatlı ahşap kapı masif olup içeriye açılmaktadır.. Kilit kemerler ile tüm cephelerin tamamı Ankara taşı ile kaplıdır. Ön ve yanda iki balkon yer alır. Girişin zemini İzmir karosu/malta taşı kaplıdır. Desenleri gri-beyaz zeminde gri-siyah renkte sekiz kollu rüzgar gülü motiflidir. Yüksek tavanlar yapının dönem özelliğindendir. Erken Cumhuriyet dönemi yapısı olan bina, otel olarak projelendirildiği için her katta odalar ortadaki büyük sofaya açılmaktadır. 

  

  

  

Giriş 

  

 

  

Girişte bulunan tarihi piyano  

 

Girişte bulunan tarihi masa  

Giriş katı Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır. 

  

  

Açılan sergilerden görüntüler  

Açılan sergilerden görüntüler  

İkinci kata spiral ahşap merdivenle çıkılır. Bu kat Demiryolları Müzesi olarak düzenlenmiştir. Demiryolları; Yol, Cer, Hareket, Ticaret, Sağlık, Yemekli- Yataklı, Eğitim-Öğretim vs isimli-işlevli dairelerden oluşan bir kuruluştur. Bu kuruluş şeması müzenin teşhirinde aynen uygulanmıştır. 

İkinci kata çıkan merdiven

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*