TCDD Demiryollarında elektrikli lokomotifler

TCDD Demiryollarında elektrikli lokomotifler çalışacak

TCDD NET  Elektrikli Ulaşım Sistemleri Sempozyumu (EUİSİS 2011) Bursa’da başladı.Sempozyumun açılışında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, elektrikli lokomotif kullanımının dizel lokomotife göre daha avantajlı olduğunu söyledi. Karaman, “Ankara-Eskişehir hızlı treninde 419 kişilik seferin elektrik tüketimi sadece 400 lira. Aynı hatta dizel lokomotif bin 600 lira yakıyor.” dedi.Bursa Akademik Odalar Birliği’nde düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, Türkiye’de elektrikli ulaşım sistemlerinin hızla geliştiğini söyledi. Artık fosil yakıttan elektrik gibi temiz enerjiye geçilmesi gerektiğini belirten Göltaş, demiryollarındaki gelişmenin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Göltaş, siyasal iktidardan bağımsız olarak her zaman görüş ve düşüncelerini açıkladıklarını kaydetti.Elektrik ulaşım sistemlerinin avantajlarını anlatan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise Ankara-Eskişehir hızlı treninin sadece 400 liralık elektrik tükettiğini söyledi. Kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek isteyen Türkiye’nin TCDD Demiryollarında elektrikli lokomotifler çalışacak-TCDD NETelektrikli ulaşım sistemlerine büyük önem verdiğini kaydeden Karaman şöyle konuştu:“Bir yandan çevreye olan duyarlılığın artması demiryolu sistemlerinin yaygınlaşmasını, diğer taraftan alternatif enerji arayışları hız kazandı. Bugün 11 bin kilometrede olan demiryolu ağımız 2023’te 26 bin 251 kilometreye ulaşacak. Türkiye’de yüzde 23′ü elektrikli, yüzde 30′u sinyalli olmak üzere 11 bin 447 kilometrelik demiryolu ağında yük ve yolcu taşınıyor.Bu süreçte yapılacak tüm demiryolu hatları yeni elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemine kavuşacak. Yeni elektrikli hızlı tren setleri yapılacak. Mevcut tüm demiryolu ağının elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları tamamlanacak, bu hatlarda elektrikli trenler çalışacak.”dedi.

Hakkında Admin

2 yorum

  1. Türkiye’nin her tarafı demir yolu ile donatılırken Ankara’nın polatlı’sına kadar sayısız banliyö seferler ile insan taşınırken. Demir yollarının tüm ağırlığını taşıyan aralıklarla meydana gelen hemzemin geçitlerde insanların hayatlarını kaybetmesine sebep olduğu halde Lalahan-Elmadağ banliyö taşımacılığından hiç faydalanamamaktadır. İktidar partimizin seçim tüzüğünde bu yönde yapılacak bir çalışmanın varlığından hiç söz edilmemiştir.Sincanda oturanlara yıllarca önce tanınan bu hak Elmadağ_Lalahan’dan neden esirgenir olmuştur. Bu ihtiyaç bizim için lüzumsuzmudur, yeni dizel makinelerden söz edilmektedir, elektrikten vazgeçtik, bu dizel makinelerle ihtiyacımız karşılanamazmı?

  2. Türkiye’nin her tarafı demir yolu ile donatılırken Ankara’nın polatlı’sına kadar sayısız banliyö seferler ile insan taşınırken. Demir yollarının tüm ağırlığını taşıyan aralıklarla meydana gelen hemzemin geçitlerde insanların hayatlarını kaybetmesine sebep olduğu halde Lalahan-Elmadağ banliyö taşımacılığından hiç faydalanamamaktadır. İktidar partimizin seçim tüzüğünde bu yönde yapılacak bir çalışmanın varlığından hiç söz edilmemiştir.Sincanda oturanlara yıllarca önce tanınan bu hak Elmadağ_Lalahan’dan neden esirgenir olmuştur. Bu ihtiyaç bizim için lüzumsuzmudur, yeni dizel makinelerden söz edilmektedir, elektrikten vazgeçtik, bu dizel makinelerle ihtiyacımız karşılanamazmı? İlgililerimize teşekkürlerimle birlikte iltirim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*