TCDD’DEN BAYAN YANI AÇIKLAMASI

TCDD-logo-pngHızlı trenlerde “bayan yanı” kriteri olmadığını savunan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığını söyledi.

TCDD’DEN BAYANYANI AÇIKLAMASI-TCDD-tcdd.netTCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, hızlı trenlerde “bayan yanı” uygulamasına yönelik haberleri değerlendirdi.
Yüksek Hızlı Tren (YHT) dahil tüm trenlerde yüzde 10 kadın yolcu kontenjanının ”kadın yanı yasağı” olarak yansıtılmasının, TCDD Genel Müdürlüğü ve ulaşım sistemini bilmemekten kaynaklandığını belirten Karaman, ”Konuyla ilgili durumdan vazife çıkaranlar, TCDD’yi ve hükümeti yasakçı olarak gösterenler , halkımıza haksızlık yapıyor ” diye konuştu. Demiryollarındaki pulman sisteminde de koltuk sistemi olmadan önce kadın kontenjan uygulaması bulunduğunu anlatan Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:”Kadın yolculara yönelik uygulamanın tarihi demiryolları işletmeciliği kadar eski. Ayrıca sadece trenlerde değil, şehirlerarası karayolu taşımacılığında da benzer uygulama var. İşin aslı şu: Trenlerde yüzde 10 kadın kontenjanı var. Bu yerler gişeye gelip ‘ben kadınım, yanımda kadın istiyorum’ diyen tek kadın yolculara veriliyor. Diyelim ki kontenjan doldu. Bu sefer sistem otomatik olarak neresi boşsa oraya yerleştiriyor. Kontenjan dolmadı ise trenin hareketine bir saat kala sistem otomatik olarak boş kalan yerleri satışa açıyor. O zaman kim isterse alır.

Hakkında Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*