Türk-Amerikan Ortak Ürünü İlk Lokomotif Görücüye Çıktı

TCDD NET Haber-Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ile Amerikan General Electric (GE) Transportation ortaklığı ile üretilen PowerHaul lokomotiflerin ilki görücüye çıktı.

 
GE’nin, ABD’nin Pensilvanya’daki Erie fabrikasında üretilen parçalarla, Türkiye’de Eskişehir’de bulunan TÜLOMSAŞ’da üretilen ilk GE PowerHaul lokomotifinin TCDD NET Haber-Türk-Amerikan Ortak Ürünü İlk Lokomotif Görücüye Çıktıtanıtımı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Amerika Ulaştırma Bakan Yardımcısı Susan Kurland’ın katılımı ile yapıldı. Söz konusu lokomotif İngiltere’ye ihraç edilecek. Lokomotifi ortaklaşa üreten iki şirket, görücüye çıkan lokomotiften toplam 50 tane üretecek.PowerHaul lokomotifler, GE’nin şimdiye kadar ürettiği en ileri teknolojiye sahip, yakıt açısından verimli ve dizel elektrik yük lokomotifi olarak dikkat çekiyor. Törende bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ortadoğu’dan Afrika’ya, Avrupa’ya kadar geniş bir coğrafyada demiryolu ulaşımında bir numara olmak istediklerini ve yavaş yavaş bunu gerçekleştirmeye başladıklarını söyledi.

Hakkında Admin

3 yorum

  1. Üzülerek belirtmek istiyorum ki lokomotif berbat!

    M.Ö’dan kalma kamyonları andırıyor. Amerikan lokolarından böylesini ilk defa görüyorum 🙁

  2. Katılıyorum Mertcan, görünüm olarak kesinlikle bir tasarım ürünü değil. Ne bildiğimiz dizel Amerikan lokolarına benziyor ne de Avrupai bir görünümü var. Şimdi bu ülkemizde üretildi diye özel tasarım falan denilmesin, herhangi bir teknik lise mezunu dahi bundan daha iyi bir görünüm tasarlardı. Görünümden ziyade fonksiyonelliğe önem veren Alman kafası ya da sağlamlığa yönelik Rus kafasında bile bundan iyi görünen araçlar var. GE herhalde sadece dizel lokoların motor ve aktarma grubu teknolojisinde destek vermiş. Gerçi araçların Amerika da parçalarının üretilip bizde montaj yapıldığı haberlerde yazıyor ama bilmiyorum bana da çok itici geldi. Umarım bu satışını etkilemez, ya da barındırdığı teknolojiyi gölgelemez.

    Tüm olumsuz bakış açıma rağmen yine de bir başlangıç olması açısından tebrik ediyor ve devamını diliyorum.

  3. Lokomotif çok berbat iğrenç bir görüntüsü var.1965 commer kamyoneti andırıyor.Üstelik burunsuz.Allah korusun çarpışma anında ne olacak hiç olmassa eski lokolarda burun vardı.Bir devasa cüsse görüntü vardı.Rengide çok çirkin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*