Türkiye-Almanya arası direkt tren hattı

Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 50. yılında, gurbetçiler için ilk kez Bonn’dan İstanbul’a direkt tren hattı açıldı.
Türkiye-Almanya arası direkt tren hattı-tcdd.net12 Eylül’den sonra Türkiye’yi terk eden ve Almanya’da 12 yıl siyasi mülteci olarak yaşayan işadamı İzzet Tırpan, 5 milyon euro yatırımla ilk kez iki ülkeyi demiryolu ile birleştiren arabalı tren hattı projesini hayata geçirdi.
50 yıl önce Sirkeci Garı’ndan uğurlanan gurbetçiler, bundan sonra haftada bir kez sefer yapacak Euroturk Express treni ile arabalarıyla birlikte Türkiye’ye gelebilecekler. Euroturk Express, 183 yolcu ve 60 arabayla ilk kez dün öğlen saatlerinde yola çıktı. Trenin bugün günü saat 16.00’da Çerkezköy’de olması bekleniyor.
TCDD DESTEK VERDİ
Euroturk Express trenini işleten Rail Contact firmasının sahibi İzzet Tırpan, “50 yıldır ilk kez böyle bir şey yapılıyor. TCDD de bu projenin hayata geçmesi için bürokratik işlemleri sıfıra indirdi” dedi. Avrupa Birliği ülkelerinden her yıl 2 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının karayolu ile ülkeye geldiğine dikkat çeken Tırpan, “Burada çok önemli bir pazar var. En yüksek Türk nüfusuna sahip Almanya’da yaşayan insanların trenimize büyük bir ilgisi var. Her gün 100 kişi arayıp ‘Gerçekten gidiyor musunuz?’ diye soruyor” diye konuştu.3 yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını, Avrupa ülkelerinden geçiş izni almak için çok çaba sarf ettiklerini dile getiren Tırpan, göçün 50. yılında böyle bir hizmeti hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını söyledi. Tırpan, “Almanya’daki en önemli üreticilerden 50 milyon euro değerinde 10 adet lokomotif sipariş ettik. Yakın zamanda Avrupa’ya yük taşımacılığı da yapmayı planlıyoruz” dedi.

Hakkında Admin

Bir yorum

  1. İlk defa bu yıl arabayla seyahat etmekten nefret ettim.bütün gümrüklerde beklemek beni pes ettirdi.bulgarların sırpların keyfi hareketleri beni trene yönlerdiriyor.fiatlarınızda uygunluk olursa bidaha hep tranle gitmek istiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*